Német családi pótlék ügyintézés AI segítségével: 2 megjegyzés

Német családi pótlék ügyintézés AI, mesterséges intelligencia segítségével

Azt látom, hogy a német családi pótlék ügyintézés AI segítséggel veszélyes! Rákerestem kiváncsiságból a legfrissebb cikkem – német családi pótlék visszafizetés – témájára. 

Az AI, a ChatGPT, a legújabb trendek szerint a Google találatok legelején – kéretlenül, de – választ adott a keresésemre.

Bemutatom és elmagyarázom, mi a gond a mesterséges intelligencia által generált keresési válasszal…

A német családi pótlék ChatGPT szerint nem úgy van, ahogy a szakember mondja...

A német családi pótlék ügyintézés AI vagy ChatGPT segítséggel nem biztosan fog megfelelni a törvényeknek, vagyis azt nem tudod garantáltan megszerezni, de legalábbis tele lesz hibával az ügyintézés.

Ha ugyanis a ChatGPT segítségét kéred közvetlenül vagy ha az AI a Google keresési találatok első helyén elmagyarázza, amit a német családi pótlék témában a különböző weboldalakon, hírekben, stb. talált, és egyben kommentálja is azt.

Csakhogy az az első probléma, hogy egy nagy marhaság, amit ír!

A próba kedvéért leteszteltem, milyen információt ad ki a német családi pótlék visszafizetés témában a Google kereső elején az AI-javaslat (bátran vesd össze a fenti link alatt található általam összeállított információval):

Német családi pótlék AI javaslat a Google keresési találatban, tele hibával
Német családi pótlék AI javaslat a Google keresési találatban, tele hibával
  1. Azt írja rögtön az első mondatában, hogy „A német családi pótlékot (Kindergeld) nem kell visszafizetni”…
    Hát ez így ebben a formában egyáltalán nem igaz! Ha jogosulatlanul kaptál német családi pótlékot, akkor az nem járt, tehát vissza kell fizetned. (Lásd itt…) Tehát nem szabadna így azt írnia, hogy „nem kell visszafizetni”, mert ez így megtévesztő!
  2. Ha átnézed alaposan az általa közölt információt, akkor látható, hogy ellentmond önmagának már a második mondatban (az első mondatához képest), ahol azt írja, hogy „Ha visszafizetési kötelezettség merül fel, az általában akkor történik, ha…”.
    Most akkor nem kell visszafizetni vagy merülhet fel visszafizetési kötelezettség?! 🤔
  3. Eggyel alább, a Jogosultság kulcsszónál már visszatartásról ír. A német családi pótlék visszafizetés és a visszatartás két különböző dolog, miért keveri össze? Csak azért, mert szerepel benne a „vissza” szó? (Persze, beszélhetünk arról, hogy a Familienkasse visszatartja a német családi pótlékot, mert most nincs pénze a német államnak, de ez egy más téma, mint amire rákerestem)
  4. Az Elszámolás kulcsszónál jót ír le egyébként, csak azt nem írja le, hogy mit ért elszámolás alatt, tehát csak dumál, de nem magyarázza el, főleg nem támasztja alá szakmailag, nem fejezi be, amiről ír. Félinformációt ad. Félinformációkra alapozva nem szabad ügyintézni, mert a joggal és a pénzzel nem játszunk!
  5. És akkor még egy egetverő baromság: Azt írja a Megoldás kulcsszónál (ami egyébként nem is kínál megoldást), hogy részletfizetési lehetőséget kérhet a Kincstártól (értsd: a Familienkassétól). Ezzel megpróbálja veled elhitetni, hogy ha mégis vissza kellene esetleg fizetned a jogosulatlanul felvett német családi pótlékot, akkor kérhetsz részletfizetést. Ez nagyon nem igaz. A jogosulatlanul felvett Kindergeld az egy jogosulatlanul kapott adóelőleg, így a német jövedelemadó törvény (EStG ill. AO) alá tartozik, és adótartozásnak minősül. Adótartozásra, tehát a német családi pótlék visszafizetés esetén nem adható részletfizetés.

A német családi pótlék ügyintézés AI segítségével nem megbízható!

A második probléma, hogy akárhányszor rákeresünk valamire, mindig kicsit más és más eredményt mutat az AI találat, de ettől még nem válik a találati eredménye megbízhatóbbá, ill. elbizonytalaníthatja az olvasót.

Egyelőre szerintem akkor sem megbízható a ChatGPT, ha egyébként a mesterséges intelligencia alapja és elvileg előnye, hogy folyamatosan „tanul”, vagyis az internetes oldalakon található szövegekből gyűjti össze az információt.

Csakhogy azt tapasztalom, hogy számos német családi pótlék ügyintéző is 

  • elavult vagy akár téves információkat jelenít meg a weboldalán, 
  • nem frissíti elég gyakran, ill. 
  • valójában nem mindenki ért is hozzá, mint ahogy állítja magáról. 

(Neveket nem említek, nem tartom etikusnak, de aki alaposan megvizsgálja, látni fogja, szakértelem nélkül is). 

A ChatGPT ezeket a rossz információkat is felhasználhatja, de akkor ugyanilyen tévedéseket is add tovább. Épp ezért a német családi pótlék ügyintézés AI segítséggel nem megbízható.

Ugyanakkor sokat „hadovál” is, vagyis hozzá is tesz, akár olyan szövegrészeket is, ami nem odavaló, megtévesztő. Emiatt nagyon észnél kell lenni, gyakorlatilag folyton le kell ellenőrizni azt, amit állít. Ezért mindenképpen jobb az, amit egy szakember mond, mert ő alá is tudja támasztani az állítását, pl. törvényi hivatkozásokkal. A jobbak legalábbis alá tudják támasztani, és felelősséget is vállalnak érte…

Bennem felmerül az alábbi kérdés (második probléma):

Ha elhiszed, amit az AI mond – bármivel kapcsolatban! -, de utólag bajba kerülsz, ki viseli a felelősséget?

  • Kihez mehetsz panaszra?
  • Be tudsz perelni akárkit a hibás információért?
  • Ki a felelős? Az AI? A cikk írója, akire az AI hivatkozik? Melyik cikkben szerepel az, amit az AI állít?

A fenti AI-válasz szövegei részben nem szerepelnek semmilyen cikkben, az AI költötte ki, mert meg tud már fogalmazni szövegeket, annyi értelme már van, de, hogy valójában mit „mond”, azt nemigen tudja még felelősségteljesen(!) értelmezni. Gyakran hadovál.

Vagyis nem tud felelősséget vállalni azért, amit Neked javasol.

Még nincs is jogilag szabályozva az AI!

Ez olyan, mintha a kezedbe adnának egy köteg dinamitot.

Eredetileg arra találták fel, hogy a bányában könnyebb legyen a bányászok dolga. Amíg valaki nem robbantott fel vele más embereket…

Legalább magad ellen ne fordítsd.

TE viseled a felelősséget!

Úgy használd az AI-t pénzügyi, jogi, igazságügyi, egészségügyi, mentálhigiénés és hasonlóan életbevágó témákban, hogy mindig Te vagy a felelős.

A Te életed, a Te gyermeked, a Te pénzed, azt kezdesz vele, amit akarsz. De szerintem a fenti helyzetekben inkább fordulj szakemberhez.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top