A jövőben a német családi pótlékot kérelem nélkül, már születéstől folyósítanák, tehát nem kell(ene) nyomtatványokat, igazolásokat benyújtani.
A német szövetségi kormány célként tűzte ki, hogy csökkentse a családokat terhelő bürokratikus akadályokat. A német családi pótlék kérelem nélkül való kifizetésről szóló törvénytervezetet a német kormány 2026. márciusában elfogadta. Ennek értelmében 2027-től a német családi pótlék kérelem nélkül, a gyermek születése után automatikusan kerülne folyósításra.
De azért, a magyarok számára, van egy csavar a dologban…
Kevesebb adminisztráció a szülők számára
A külön kérvény benyújtása nélküli német családi pótlék kifizetéshez az adatokat a Familienkasse felé elegendő lesz egyszer megadni, ami jelentős könnyítést jelentene a szülők számára. A Német Szövetségi Pénzügyminisztérium (BMF) számításai szerint évente mintegy 300 000 első kérelmet nem kell majd benyújtani a jövőben.
Az egyik kérdés, ami itt felmerül, az, hogy ezzel vajon ténylegesen mennyire gyorsul fel a német családi pótlék ügyintézés?
Ha aktuális német családi pótlékkal kapcsolatos hírekről hiteles tájékoztatást akarsz, csatlakozz a hírlevél olvasókhoz itt.
A német családi pótlék kérelem nélkül 2027-ben két lépcsőben kerül bevezetésre
A törvény várhatóan 2027. január 1-jén lép hatályba. A német családi pótlék kérelem nélküli kifizetése két szakaszban valósul meg:
Első szakasz (várhatóan 2027 márciusában):
A német családi pótlékot automatikusan annak a személynek utalják, aki már kap családi pótlékot egy idősebb gyermek után. (Ekkor tehát az elsőszülött után még nem automatikus a kifizetés)Második szakasz (várhatóan 2027 novemberében):
Az első gyermek után járó német családi pótlékot is automatikusan folyósítják majd.
A csavar: a német családi pótlék kérelem nélkül nem mindenkire igaz!
A német családi pótlék kérelem nélkül, tehát automatikus kifizetéssel az alábbi jogosultsági feltételek megléte esetén lehetséges, tehát hogyha
legalább az egyik szülő a gyermekkel együtt Németországban él,
a Familienkasse már rendelkezik az egyik szülő bankszámlaszámával (IBAN),
legalább az egyik szülő Németországban bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik.
A német családi pótlék kérelem nélkül tehát a magyarokra nem vonatkozik!
Kivéve, ha a gyermek Németországban születik, az egyik szülővel ott él, legalább az egyik szülő ott munkaviszonnyal rendelkezik és a Familienkasse ismeri a bankszámlaszámát.
A magyarok továbbra is be kell nyújtsák a a Familienkasse részére
a szükséges nyomtatványokat és igazolásokat, postai úton.
Tévhit tehát, hogy senkinek, tehát a magyaroknak sem kell 2027-től német családi pótlékra kérvényt benyújtania.
Egyben felmerül a másik kérdés, hogy nem sérül-e ezzel az egyenlő bánásmód követelménye (EU-alapjog). Persze, technikailag hogyan is lenne megoldható, hogy ne kelljen papírokat benyújtani egy magyar vagy más EU-külföldi család esetében, akiknél a gyermek nem Németországban született, ill. ha utólag igénylik meg, mert pl. apa akkor ment csak ki dolgozni, amikor a gyermekek már egy ideje megszülettek?!
Hogyan lehetséges a német családi pótlék kérelem nélkül technikailag?
A kérelem nélküli Kindergeld kifizetés technikailag úgy működik (majd), hogy
- A gyermek születését az anyakönyvi hivatal a lakcímnyilvántartáson keresztül továbbítja a Finanzamtnak.
- A Finanzamt (német adóhivatal) minden Németországban született újszülött gyermek számára automatikusan adóazonosító jelet (Steuer-ID) állít ki.
- Ezután az adóhatóság (Finanzamt) automatikusan értesíti a Familienkassét a gyermek születéséről.
- Ha a Familienkasse számára ismert a család érvényes IBAN száma (nemzetközi formátumú bankszámlaszám), a német családi pótlékot automatikusan folyósítják.
Forrás: Bundesfinanzministerium.de



